Alexander | Inspecteur
Voor ik bij de Omgevingsdienst begon, werkte ik als schipper en als Buitengewoon Opsporingsambtenaar. In die laatste rol kwam ik in aanraking met milieuzaken, en dat vond ik meteen ontzettend interessant. Die interesse liet me niet meer los. Hier krijg ik nu de kans om dieper de inhoud in te gaan. Vooral bij complexe dossiers rondom Tata Steel leer ik veel over lucht- en bodemvervuiling, en over lozingen op water. Het onderzoek doen, de feiten boven tafel krijgen en de materie écht begrijpen: dat maakt dit werk voor mij zo boeiend.
Als inspecteur richt je je voornamelijk op de afhandeling van klachten en ongewone voorvallen rondom bedrijven zoals Tata Steel. Dit zijn bijvoorbeeld meldingen van geur- of geluidsoverlast vanuit de omgeving, of interne meldingen van Tata Steel zelf over storingen met mogelijke milieugevolgen. Daarnaast ga je regelmatig het terrein op voor controles of loop je mee met collega’s die gespecialiseerd zijn in onderdelen zoals de hoogovens of de cokesgasfabriek. Je duikt inhoudelijk in milieuthema’s zoals luchtvervuiling, bodemverontreiniging en lozingen op water. Die inhoudelijke diepgang en de constante leermogelijkheden maken het werk afwisselend en interessant.
Hoe ziet een werkdag eruit?
Een werkdag bij de Omgevingsdienst is voor mij een combinatie van structuur en vrijheid, met een duidelijke focus op het werkgebied rond Tata Steel. Ik werk van maandag tot en met donderdag, negen uur per dag. Ongeveer 90% van mijn tijd besteed ik aan de afhandeling van klachten en ongewone voorvallen. De klachten komen vaak van omwonenden en gaan meestal over geur- of geluidsoverlast of andere hinder gerelateerd aan Tata Steel. Daarnaast behandel ik meldingen die het bedrijf zelf doet over bijvoorbeeld emissies door technische storingen of menselijk handelen. Mijn taak is om uit te zoeken of een melding echt te herleiden is tot Tata Steel en wat de oorzaak is. Daarbij maak ik gebruik van systemen zoals Inoses, elektronische neuzen die verspreid staan over het terrein en in het Westelijk Havengebied van Amsterdam. Met de meetgegevens en windrichtingsdata kan ik precies nagaan waar een geur is ontstaan en hoe die zich verspreid heeft. Naast het administratieve werk ga ik ook regelmatig het terrein op voor controles. Soms preventief, soms gericht op een specifieke melding.
Bijdragen aan omgeving
De maatschappelijke impact van mijn werk merk ik dagelijks. Enerzijds door de directe bijdrage aan het milieu, anderzijds doordat ik er ben voor mensen uit de omgeving die overlast ervaren. Ik zie het als mijn taak om een luisterend oor te bieden, ook als ik niet altijd direct een oplossing heb. Zo sprak ik eens iemand die last had van een laagfrequente zoemtoon. Ik kon het probleem niet direct verhelpen, maar door serieus naar haar verhaal te luisteren en onderzoek te doen, voelde zij zich wél gehoord. Dat geeft mij voldoening.
Samenwerken met collega’s
Bij dit werk heb je echt elkaar nodig. Zeker in een omgeving als Tata Steel, waar tientallen fabrieken met elk hun eigen processen en risico’s onder vallen, is het onmogelijk om overal zelf specialist in te zijn. Gelukkig is er binnen het team veel bereidheid om kennis te delen. We overleggen vaak, sparren over complexe meldingen en helpen elkaar als iemand ergens niet uitkomt. Krijg ik bijvoorbeeld een melding die raakt aan bodemvervuiling, dan schakel ik de collega’s van het team Bodem in. Zij bekijken de zaak inhoudelijk en vragen mij soms om een controle uit te voeren of een brief op te stellen. Ook met de BOA’s heb ik regelmatig contact.
We spreken elkaar veel, stemmen af en pakken zaken samen op als dat nodig is.
Werken bij OD NZKG
Wat me opvalt aan werken bij OD NZKG is de gemoedelijke en collegiale sfeer. Iedereen staat voor elkaar klaar en helpt waar nodig. Dat voelt als een verademing vergeleken met eerdere ervaringen bij bedrijven, waar soms sprake was van haantjesgedrag en minder samenwerking. Hier heerst juist openheid en teamgevoel. Je kunt altijd bij iemand aankloppen met een vraag of voor overleg en dat maakt het werken een stuk prettiger.
Wil jij jouw leergierige en nieuwsgierige blik gebruiken om werk te maken van je omgeving? Bekijk hier vacatures bij OD NZKG.